Skeleton - en to fr_FR translation catalogue (358 entries)

en: Sorry, the page you're looking for doesn't exist
fr_FR: Désolé, la page que vous cherchez n’existe pas

en: Let us help you, we have got a few tips for you to find it.
fr_FR: Laissez-nous vous aider, voici quelques liens pour trouver ce que vous cherchez.

en: Search
fr_FR: Recherche

en: <strong>Look</strong> for it in the most popular categories.
fr_FR: <strong>Chercher</strong> ceci dans les catégories les plus populaires.

en: Variant
fr_FR: Variante

en: Brand dark
fr_FR: Couleur sombre

en: Premium colors
fr_FR: Couleurs premium

en: Premium color
fr_FR: Couleur premium

en: Premium text
fr_FR: Text premium

en: Error text
fr_FR: Text d’erreur

en: Subscribe now
fr_FR: Créer une alerte

en: Something went wrong while installing theme settings
fr_FR: Une erreur est survenue lors de l’installation du thème

en: This field is required
fr_FR: Ce champ est requis

en: Your name
fr_FR: Votre nom

en: The input is not a valid email address
fr_FR: Adresse e-mail invalide

en: Your email
fr_FR: Votre email

en: Subject
fr_FR: Sujet

en: Attachment
fr_FR: Pièce jointe

en: Send
fr_FR: Envoyer

en: Choose a file
fr_FR: Choisir un fichier

en: Select a category
fr_FR: Choisir une catégorie

en: Select category
fr_FR: Choisir une catégorie

en: Select subcategory
fr_FR: Choisir une sous-catégorie

en: The title is too short
fr_FR: Le titre est trop court

en: The title is too long (more than {0} characters)
fr_FR: Le titre est trop long (supérieur à {0} caractères)

en: Title
fr_FR: Titre

en: The description is too short
fr_FR: La description est trop courte

en: The description is too long (more than {0} characters)
fr_FR: La description est trop longue (supérieur à {0} caractères)

en: %s Previous
fr_FR: %s Précédent

en: Next %s
fr_FR: Suivant %s

en: Expired
fr_FR: Expirée

en: Active
fr_FR: Activé

en: Inactive
fr_FR: Désactivé

en: Blocked
fr_FR: Bloquée

en: All categories
fr_FR: Toutes les catégories

en: Publish a listing
fr_FR: Publier une annonce

en: Edit your listing
fr_FR: Editer votre annonce

en: Send to a friend
fr_FR: Envoyer à un ami

en: Contact publisher
fr_FR: Contacter l'annonceur

en: Search results
fr_FR: Résultats de la recherche

en: Search results: %s
fr_FR: Résultats de la recherche : %s

en: Dashboard
fr_FR: Tableau de bord

en: %s's profile
fr_FR: Profil de %s

en: Account
fr_FR: Compte

en: Listings
fr_FR: Annonces

en: Alerts
fr_FR: Alertes

en: Update account
fr_FR: Mettre à jour le compte

en: Change email
fr_FR: Changer d'adresse email

en: Change username
fr_FR: Chager de pseudo

en: Change password
fr_FR: Changer de mot de passe

en: Login
fr_FR: Connexion

en: Recover password
fr_FR: Retrouver son mot de passe

en: Create a new account
fr_FR: Créer un nouveau compte

en: Add a profile picture
fr_FR: Ajouter une photo profil

en: Choose a username
fr_FR: Choisir un nom d’utilisateur

en: Add a description for your profile
fr_FR: Ajoutez une description à votre profil

en: Add your phone number
fr_FR: Ajoutez votre numéro de téléphone

en: Add your country
fr_FR: Ajoutez votre pays d’origine

en: Add your region
fr_FR: Ajoutez votre région

en: Add your city
fr_FR: Ajoutez votre ville

en: Add your address
fr_FR: Ajoutez votre adresse

en: %s in
fr_FR: %s dans

en: %s listing
fr_FR: %s annonce

en: %s listings
fr_FR: Annonces %s

en: of %s
fr_FR: de %s

en: Today %s
fr_FR: Aujourd’hui %s

en: Yesterday %s
fr_FR: Hier %s

en: General Information
fr_FR: Informations générales

en: Category
fr_FR: Catégories

en: Price
fr_FR: Prix

en: The price must be a valid number
fr_FR: Le prix doit être un nombre

en: Put 0 if your listing is free
fr_FR: Entrez 0 si votre annonce est gratuite

en: Listing Location
fr_FR: Adresse de l'annonce

en: Zip
fr_FR: Code postal

en: The city area name is too short
fr_FR: Le quartier est trop court

en: The city area name is too long (more than {0} characters)
fr_FR: Le quartier est trop long (supérieur à {0} caractères)

en: City Area
fr_FR: Quartier

en: The address is too short
fr_FR: L’adresse est trop courte

en: The address is too long (more than {0} characters)
fr_FR: L’adresse est trop longue (supérieur à {0} caractères)

en: Address
fr_FR: Adresse

en: Seller's information
fr_FR: Informations sur l'annonceur

en: Your name is too long (more than {0} characters)
fr_FR: Le nom est trop long (supérieur à {0} caractères)

en: Name
fr_FR: Nom

en: E-mail
fr_FR: Email

en: Telephone
fr_FR: Téléphone

en: Show e-mail on the listing page
fr_FR: Afficher l'adresse email dans l'annonce

en: Update
fr_FR: Mettre à jour

en: Publish
fr_FR: Publier

en: Premium listing
fr_FR: Annonce premium

en: Map
fr_FR: Carte

en: Related listings
fr_FR: Annonces similaires

en: We are sorry for any inconvenience. %s is undergoing maintenance.
fr_FR: %s est en cours de maintenance. Nous sommes désolés pour le dérangement.

en: %d listings
fr_FR: %d annonces

en: See more
fr_FR: Voir plus

en: Edit item
fr_FR: Modifier votre annonce

en: See all listings
fr_FR: Toutes les annonces

en: No listings have been added yet
fr_FR: Aucune annonce n'a été ajoutée pour l'instant

en: Post a listing
fr_FR: Publier une annonce

en: Inbox
fr_FR: Boîte de réception

en: Profile filling rate
fr_FR: Taux de remplissage du profil

en: Your profile is fully complete.
fr_FR: Votre profil est complet.

en: Update my profile
fr_FR: Mettre mon profil à jour

en: More Information
fr_FR: Plus d’information

en: Categories
fr_FR: Catégories

en: View all in %s
fr_FR: Voir toutes les annonces dans %s

en: See More
fr_FR: Voir plus

en: Latest items
fr_FR: Dernières annonces

en: List
fr_FR: Liste

en: Grid
fr_FR: Grille

en: There aren't listings available at this moment
fr_FR: Il n'y a pas d'annonce disponible en ce moment

en: View all listings
fr_FR: Voir toutes les annonces

en: Useful information
fr_FR: Informations importantes

en: Some useful advices and warnings to avoid scams.
fr_FR: Quelques conseils et avertissements importants pour éviter les arnaques.

en: Avoid scams by acting locally or paying with PayPal
fr_FR: Evitez les arnaques en fonctionnant localement ou en payant via Paypal

en: Never pay with Western Union, Moneygram or other anonymous payment services
fr_FR: Ne payez jamais par Western Union, Moneygram et autres services de paiement anonymes

en: Don't buy or sell outside of your country. Don't accept cashier cheques from outside your country
fr_FR: N'achetez ou ne vendez pas en dehors de votre pays. N'acceptez pas les chèques de banques provenant d'un autre pays que le votre.

en: This site is never involved in any transaction, and does not handle payments, shipping, guarantee transactions, provide escrow services, or offer "buyer protection" or "seller certification"
fr_FR: Ce site n'est jamais impliqué dans aucune transaction, et ne contribue en aucun paiement, livraison, garantie, transaction, fraude, ou n'offre aucune "protection à l'acheteur" ou "certification de vendeur".

en: Unregistered user
fr_FR: Utilisateur non-inscrit

en: Log in to see the phone number
fr_FR: Connectez-vous pour afficher le numéro de téléphone

en: Member since
fr_FR: Membre depuis

en: Profile
fr_FR: Profil

en: Mark as...
fr_FR: Signaler...

en: Misclassified
fr_FR: Mal classée

en: Duplicated
fr_FR: Annonce dupliqué

en: Offensive
fr_FR: Annonce offensante

en: Popular ads
fr_FR: Annonces populaires

en: Premium ads
fr_FR: Annonces premium

en: See all
fr_FR: Voir toutes les annonces

en: Languages
fr_FR: Langues

en: Publish your ad for free
fr_FR: Publier une annonce gratuite

en: Public Profile
fr_FR: Profil public

en: Logout
fr_FR: Déconnexion

en: Register
fr_FR: Inscription

en: Choose a city
fr_FR: Choisir une ville

en: City
fr_FR: Ville

en: Choose a country
fr_FR: Choisir un pays

en: Country
fr_FR: Pays

en: Your search
fr_FR: Votre recherche

en: listings with pictures
fr_FR: les annonces avec photos uniquement

en: Show only
fr_FR: Montrer uniquement

en: Choose a region
fr_FR: Choisir une région

en: Region
fr_FR: Région

en: Follow us
fr_FR: Suivez-nous

en: Toggle navigation
fr_FR: Ouvrir le menu

en: No picture for this listing
fr_FR: Aucune image pour cette annonce

en: Add a comment
fr_FR: Ajouter un commentaire

en: Comments
fr_FR: Commentaires

en: Leave your comment (spam and offensive messages will be removed)
fr_FR: Laissez un commentaire (le spam et les messages offensants seront supprimés)

en: Your e-mail
fr_FR: Votre email

en: Comment
fr_FR: Commentaire

en: Delete your comment
fr_FR: Supprimer votre commentaire

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Login to post a comment
fr_FR: Connectez-vous pour poster une commentaire

en: Contact user
fr_FR: Contacter cet utilisateur

en: The listing is expired. You can't contact the publisher.
fr_FR: Cette annonce a expiré. Vous ne pouvez plus contacter l'annonceur.

en: It's your own listing, you can't contact the publisher.
fr_FR: Ceci est votre propre annonce, vous ne pouvez contacter l'annonceur.

en: You can't contact yourself.
fr_FR: Vous ne pouvez pas vous contactez vous-même.

en: You must log in or register a new account in order to contact the advertiser
fr_FR: Vous devez vous connecter ou vous inscrire pour pouvoir contacter l'annonceur.

en: Or
fr_FR: Ou

en: Register for a free account
fr_FR: Créez votre compte gratuit

en: You already have contacted %s for this listing.
fr_FR: Vous avez déjà contacté %s pour cette annonces.

en: See thread
fr_FR: Voir la conversation

en: Your e-mail address
fr_FR: Votre adresse email

en: Phone number
fr_FR: Numéro de téléphone

en: Delete my item
fr_FR: Supprimer mon annonce

en: Are you sure?
fr_FR: Êtes-vous sûr ?

en: This action can not be undone. Are you sure you want to continue?
fr_FR: Cette action ne peut pas être annulée. Etes-vous sûr de vouloir continuer ?

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: More information
fr_FR: Plus d’information

en: Views
fr_FR: Vues

en: Listing id
fr_FR: Annonce (N°)

en: Post date
fr_FR: Date publication

en: Last edit
fr_FR: Date d’édition

en: Or drop files here to upload
fr_FR: Déposez les fichiers ici pour ajouter les fichiers

en: Your browser does not support drag'n'drop file uploads.
fr_FR: Votre navigateur ne supporte pas le glisser-déposer de fichiers.

en: Please use the fallback form below to upload your files like in the older days.
fr_FR: Veuillez utiliser le formulaire ci-dessous pour ajouter vos fichiers comme nous le faisions tous avant.

en: File is too big ({{filesize}}MiB). Max filesize: {{maxFilesize}}MiB.
fr_FR: Le fichier est trop gros ({{filesize}}MiB). Taille maximum: {{maxFilesize}}MiB

en: You can't upload files of this type.
fr_FR: Le format de fichier n’est pas supporté

en: Server responded with {{statusCode}} code.
fr_FR: Le serveur a rencontré une erreur ({{statusCode}} code).

en: Cancel upload
fr_FR: Annuler

en: Are you sure you want to cancel this upload?
fr_FR: Etes-vous certain de vouloir supprimer cet opération?

en: Remove file
fr_FR: Supprimer le fichier

en: Are you sure you want to remove this file?
fr_FR: Etes-vous certain de vouloir supprimer ce fichier?

en: You can not upload any more files.
fr_FR: Vous ne pouvez pas ajouter plus de fichiers.

en: Add image
fr_FR: Ajouter une image

en: or drop it here
fr_FR: ou déposer le fichier ici

en: Thumbnail
fr_FR: Miniature

en: Drag picture to choose your thumbnail
fr_FR: Déplacer les images pour choisir la miniature

en: Listing location
fr_FR: Localisation de l’annonce

en: View more of this listing
fr_FR: En savoir plus pour cette annonce

en: Your email address
fr_FR: Votre adresse email

en: Your friend's name
fr_FR: Nom de votre ami

en: Your friend's e-mail address
fr_FR: Email de votre ami

en: %s at %s.
fr_FR: %s à %s.

en: <strong class="publish">Published date</strong>: %1$s
fr_FR: <strong class="publish">Date de publication</strong>: %1$s

en: <strong class="update">Modified date:</strong> %1$s
fr_FR: <strong class="update">Date de modification</strong>: %1$s

en: Location
fr_FR: Adresse

en: Name: %s
fr_FR: Nom : %s

en: E-mail: %s
fr_FR: Email: %s

en: Phone: %s
fr_FR: Téléphone: %s

en: Select a city...
fr_FR: Choisissez une ville…

en: The country name is too short
fr_FR: Le pays est trop court

en: The country name is too long (more than {0} characters)
fr_FR: Le pays est trop long (supérieur à {0} caractères)

en: Select a country...
fr_FR: Choisissez un pays…

en: Select a region...
fr_FR: Choisissez un département…

en: View my ad
fr_FR: Voir mon annonce

en: More
fr_FR: Plus

en: Activate
fr_FR: Activer

en: Quick view
fr_FR: Aperçu

en: View more
fr_FR: Voir plus

en: Log in to add to watchlist
fr_FR: Connectez-vous pour ajouter aux favoris

en: Already in watchlist
fr_FR: Déjà en favori

en: Add to watchlist
fr_FR: Ajoutez aux favoris

en: Countries
fr_FR: Pays

en: Regions
fr_FR: Régions

en: Cities
fr_FR: Villes

en: All
fr_FR: Tous

en: Personal
fr_FR: Particulier

en: Professional
fr_FR: Refuge

en: There are no results matching "%s"
fr_FR: Il n'y a aucun résultat correspondant à "%s"

en: Search filters
fr_FR: Filtres

en: Refine search
fr_FR: Affiner la recherche

en: Apply
fr_FR: Chercher

en: Current e-mail
fr_FR: Email actuel

en: New e-mail
fr_FR: Nouveau email

en: Current password
fr_FR: Mot de passe actuel

en: The password must be more than {0} characters
fr_FR: Le mot de passe doit être supérieur à {0} caractères

en: New password
fr_FR: Nouveau mot de passe

en: The password and its confirm are not the same
fr_FR: Les deux mots de passe ne sont pas identiques

en: Repeat new password
fr_FR: Répéter le nouveau mot de passe

en: Don't have a username or want to change? You're in the right place.
fr_FR: Pas de nom d’utilisateur ou envie de le changer ? Vous êtes au bon endroit.

en: My username
fr_FR: Mon nom d’utilisateur

en: Enter your new username...
fr_FR: Entrez un nouveau nom d’utilisateur

en: This username is available
fr_FR: Ce pseudo est disponible

en: This username is NOT available
fr_FR: Ce pseudo n’est PAS disponible

en: Delete account
fr_FR: Supprimer le compte

en: Are you sure you want to delete your account?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer votre compte ?

en: %s, in case you need any help.
fr_FR: %s, si vous avez besoin d’aide.

en: Contact us
fr_FR: Contactez-nous

en: Please enter your email address or your username
fr_FR: Veuillez entrer votre adresse e-mail ou votre nom d’utilisateur

en: Email or username
fr_FR: E-mail ou nom d’utilisateur

en: Please enter your password
fr_FR: Veuillez entrer votre mot de passe

en: Password
fr_FR: Mot de passe

en: Forgot password?
fr_FR: Mot de passe oublié?

en: Remember me
fr_FR: Se souvenir de moi

en: Log in
fr_FR: Connexion

en: User
fr_FR: Particulier

en: Company
fr_FR: Refuge

en: User type
fr_FR: Rôle de cet utilisateur

en: Cell phone
fr_FR: Numéro de téléphone mobile

en: Phone
fr_FR: Téléphone

en: City area
fr_FR: Quartier

en: Website
fr_FR: Site web

en: Repeat password
fr_FR: Répéter le mot de passe

en: Sign up
fr_FR: Inscription

en: My profile
fr_FR: Mon profil

en: Availability:
fr_FR: Disponibilités:

en: until
fr_FR: jusqu’au

en: %d day
fr_FR: %d jour

en: %d days
fr_FR: %d jours

en: Availability
fr_FR: Disponibilité

en: Start
fr_FR: Début

en: End
fr_FR: Fin

en: During
fr_FR: Pendant

en: Select a duration
fr_FR: Sélectionner une durée

en: Month
fr_FR: Mois

en: Current avatar
fr_FR: Photo profile

en: Select avatar
fr_FR: Choisir un photo

en: Log in with Facebook
fr_FR: Connexion avec Facebook

en: Register with Facebook
fr_FR: Inscription avec Facebook

en: Write something...
fr_FR: Ecrivez quelque chose...

en: Send message
fr_FR: Envoyer

en: Label
fr_FR: Libellé

en: Unread
fr_FR: Non-lu

en: Mark all as read
fr_FR: Marqué tout comme lu

en: Listing: %s
fr_FR: Annonce: %s

en: Filter
fr_FR: Filtrer

en: Remove filter
fr_FR: Retirer le filtre

en: Deleted listing
fr_FR: Annonce supprimée

en: Expired listing
fr_FR: Annonce expirée

en: Spam or blocked listing
fr_FR: Annonce bloquée ou spam

en: Deactivated listing
fr_FR: Annonce désactivée

en: No item linked to this thread
fr_FR: Aucune annonce liée à cette conversation

en: See listing
fr_FR: Voir l’annonce

en: Unarchive
fr_FR: Retirer de Archive

en: Restore
fr_FR: Restaurer

en: Mark as %s
fr_FR: Marquer comme %s

en: Unmark as %s
fr_FR: Retirer de %s

en: Mark as unread
fr_FR: Marquer comme non-lu

en: Block
fr_FR: Bloquer

en: Unblock
fr_FR: Débloquer

en: No unread messages for listing '%s' in %s, yet.
fr_FR: Aucun message non-lu pour l’annonce ‘%s’ dans %s.

en: No unread messages in %s, yet.
fr_FR: Aucun message non-lu pour %s.

en: No messages for listing '%s' in %s, yet.
fr_FR: Aucun message pour l’annonce ‘%s’ dans %s.

en: No messages in %s, yet.
fr_FR: Aucun message dans %s.

en: Try to contact somebody!
fr_FR: Essayez de contacter quelqu’un!

en: on
fr_FR: sur

en: You blocked the user %s. He/She can't send you messages.
fr_FR: Vous avez bloqué l’utilisateur %s. Il ne peut plus vous envoyer de messages.

en: Talking with
fr_FR: Discussion avec

en: Remove
fr_FR: Supprimer

en: Add attachment
fr_FR: Ajouter une pièce-jointe

en: Sending
fr_FR: Envoi en cours

en: Read
fr_FR: Lu

en: No more message to load
fr_FR: Plus aucun message à charger

en: %d years
fr_FR: %d années

en: From %s
fr_FR: De %s

en: Registered since %s
fr_FR: Enregistré depuis %s

en: Block user
fr_FR: Bloquer un utilisateur

en: Unblock user
fr_FR: Débloquer un utilisateur

en: Edit subject
fr_FR: Modifier le titre

en: Leave empty to remove the subject
fr_FR: Laisser vide pour supprimer le sujet

en: Flag this thread
fr_FR: Marquer cette discussion

en: It helps organize and you can see right away. You and the person you're talking to will see the flag.
fr_FR: Les libellés aident à vous organiser. Vous et la personne avec qui vous discutez sont à même de le voir.

en: Flag to
fr_FR: Marquer comme

en: Deleted/expired listing
fr_FR: Annonce supprimée ou expirée

en: Blocked/spam listing
fr_FR: Annonce bloquée ou spam

en: No item linked to this thread.
fr_FR: Aucune annonce liée à cette discussion.

en: All attachments
fr_FR: Pièces jointes

en: No message
fr_FR: Aucun message

en: Pattern
fr_FR: Votre recherche

en: Price min
fr_FR: Prix min

en: Price max
fr_FR: Prix max

en: With picture
fr_FR: Avec photos uniquement

en: Higher price first
fr_FR: Tri par prix descendant

en: Lower price first
fr_FR: Tri par prix ascendant

en: Newly listed
fr_FR: Récemment ajoutée

en: Order
fr_FR: Ordre

en: Profesional
fr_FR: Professionnel

en: Unkown filters
fr_FR: Filtres inconnus

en: Alert
fr_FR: Alerte de recherche

en: See search
fr_FR: Voir la recherche

en: This action can't be undone. Are you sure you want to continue?
fr_FR: Cette action ne peut pas être annulée. Etes-vous sûr de vouloir continuer?

en: No results for this alert, yet
fr_FR: Aucun résultat pour cette alerte

en: You do not have any alerts yet
fr_FR: Vous n'avez pas encore créé d'alerte de recherche pour l'instant

en: Try to add one!
fr_FR: Essayez d’en ajouter une!

en: This is something really cool to sign up on this website!
fr_FR: C’est une chose formidable de s’inscrire sur ce site!

en: active
fr_FR: activée

en: blocked
fr_FR: bloquée

en: pending validate
fr_FR: en attente de validation

en: expired
fr_FR: expiré

en: Listings: %s
fr_FR: Annonce : %s

en: Show all listings
fr_FR: Voir toutes les annonces

en: Show active
fr_FR: Annonces actives

en: Show blocked
fr_FR: Afficher les annonces bloquées

en: Show premium
fr_FR: Afficher les annonces premium

en: Show in moderation
fr_FR: Afficher les annonces en cours de modération

en: Show expired
fr_FR: Afficher les annonces expirées

en: No %s listing
fr_FR: Pas d’annonces %s

en: Where have you been? We have been missing you, a lot!
fr_FR: Où étiez-vous passé ? Vous nous avez beaucoup manqué !

en: Latest listings
fr_FR: Dernières annonces

en: Oops! Give us your email and we'll send you an email to get your password back.
fr_FR: Mince! Donnez-nous votre adresse e-mail et nous vous enverrons votre mot de passe.

en: Send me a new password
fr_FR: Envoyez-moi un nouveau mot de passe

en: Log in to your account
fr_FR: Connectez-vous à votre compte

en: No results
fr_FR: Aucun résultat

en: You have sucessfully added this listing to your watchlist
fr_FR: Vous avez ajouté cette annonce à vos favoris

en: You have sucessfully subscribed to the alert
fr_FR: Vous êtes maintenant abonné à cette alerte de recherche

en: Invalid email address
fr_FR: Adresse e-mail invalide

en: There was a problem with the alert
fr_FR: Il y a eu un problème lors de l'abonnement à cette alerte
